Jak se učím španělštinu I. - s Bárou Koláčkovou

Jak skloubit práci, malé děti, koníčky a učení se španělštiny? Není to snadné, to já vím moc dobře. Musíte být hodně efektivní a vědět přesně, co chcete.

Pozvala jsem si do rozhovoru Báru Koláčkovou, která má na starosti marketing a PR v DivadleX10. Bára se ke španělštině dostala na studiích v Holandsku, kde se seznámila se Španělem. Přestěhovala se do Andalusie a rozhodla se, že se tam potřebuje a chce domluvit. Z milovnice Anglie se stala milovnice Španělska.

Znáte to: jídlo, pití, slunce…

Ve Španělsku začala chodit na kurzy do jazykové školy a zjistila, že při cestování nikdo její angličtině nerozumí. Musela začít makat. První týdny byly těžké, ale jak říká Bára, mozek se zapnul a vše začalo jít. Později se několikrát se do Španělska ještě vrátila, ať už pracovně a nebo na dovolenou.

V Praze začala chodit na veřejné kurzy, ale stále častěji se ji stávalo, že ji nevyhovovaly časově. Sobotní dopolední kurzy se nepotkávaly s pátečními party večery a ani jiné pravidelné kurzy nezapadaly do náročného časového harmonogramu. Barča pracuje v divadle a nemá pravidelný program, některé dny je večerní představení jindy zase něco jiného. A v kombinaci s malými dětmi, tam není veliký prostor na hrdinství.

Bylo potřeba najít něco, kde by pravidelnost docházky nebyla nutná. Online jazykové koučování bylo přesně to co potřebovala. Bára je samostatná studentka, ale vyhovuje ji dohled a deadliny. To vše ji vedlo k pokroku a tomu, že se španělštinou začala obklopovat. Moje kurzy si našla na sociálních sítích, oslovila mne a zvolily jsme individuální kurz. Každé úterý ráno dostávala prostřednictvím Google Classroom svůj týdenní plán, který byl vyrobený přímo pro ni a každou neděli o půlnoci měla splněné úkoly odevzdat.

Během naši půlnoční intenzivní spolupráce, která začala ještě před pandémií si velmi rychle našla několik záchytných bodů díky kterým ví, že španělština z jejího života nezmizí.

5 záchytných bodů, které vám nedovolí se španělštinou přestat

1. Sledování sociálních sítí

  • Každý den si projděte svoje oblíbené profily a zjistíte, že si čtete 20 minut, občas se prokliknete na články…
  • Můžete sledovat profily herců z Casa de Papel a nebo třeba profily, které se věnují bytovému designu.

2. Podcasty při úklidu

  • Podcasty můžete poslouchat při domácím úklidu, děti vás nebudou rušit. Nikdo z nich nechce uklízet.
  • Poslouchejte výukové španělské podcasty a nebo ty podcasty, které vás baví. Třeba ten od tvůrců z Netflixu.

3. Zpěv španělských písniček

  • Poslouchejte písničky, zpívejte si.
  • V písničkách často naleznete zajímavá témata, nemusí se jednat jen o diskotékové odrhovačky.

4. Umění si odpustit

  • Když máte španělštinu jako koníček, nevyčítejte si, když na ni někdy nemáte čas.
  • Je fajn makat, ale je potřeba být k sobě milý a udělat si studium hezké.

5. Povídejte si

  • Povídejte si sami se sebou španělsky, povídejte si s dětmi (ledacos se naučí), zpívejte si

Po půlroční individuální spolupráci se rozhodla pokračovat ve skupinovém kurzu, který fungoval velmi podobně jako předchozí spolupráce. Byla velmi překvapená, jak moc ji to vyhovovalo. Zjistila, že na studium není sama a že je najednou obklopená skupinou dalších lidí, kteří se chtějí něco naučit a umí sdílet svoje nadšení a další poznatky.

Ve skupinovém kurzu Probuď svoje hispánské já ji bavila témata, gramatické celky, kulturní události, slovní zásobu, 3týdenní výzva ve které se nechala namotivovat ostatními ke skvělým výkonům. Největší hodnotu v kurzu vidí ve spolupráci s ostatními a komunikaci ve facebookové skupině. Letos v září vstoupí do Probuď svoje hispánské já III. a možná si ještě přidá soukromé konverzace. Ale na ty se těší, až půjdou pohodlně organizovat někde v baru u vína.


12týdenní kurz španělštiny, který probudí vaše hispánské já

Splňte si sen a vystřelte svou španělštinu na vyšší level – ať už se chystáte studovat ve Španělsku, cestovat po Mexiku, nebo „jen“ poznat kouzlo španělského jazyka, kterým mluví milióny lidí na celém světě.

Pro věčné začátečníky i pokročilé (úroveň A1– B1 a vyšší)

¡Libertad! Učení odkudkoli a kdykoli

Kombinace samostatného studia s kontrolou plnění úkolů a skupinové podpory. Organizujte si svůj studijní čas svobodně – z obýváku v Berouně i z pláže na Tenerife.

Udržíte si nadšení: ¡Motivación, motivación!

Nadšení vyprchává u každého učení. Umím ho znovu rozdmýchat a udržet. Nenechám vás přestat. Síla skupiny a pravidelné úkoly vaše nadšení udrží, povedou stále kupředu a nenechají vás přestat.

Střídání dřiny a legrace: ¡Inspiración!

Různorodost úkolů přesahuje hranice běžného kurzu. Vzbudí zájem o učení a dostane vám jazyk do hlavy i do duše. Těšte se na gramatická cvičení, autokorektivní úkoly, poslechy, videa, 3týdenní výzvu, tematické týdny, zpívání, střípky z kultury, hry, psaní, nahrávání se, telefonáty ve španělštině, čtení a testy.

Chci vědět víc
přihlásit se do kurzu